Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Vali Bilmez sulak alanları gezdi

Vali Bilmez sulak alanları gezdi

Van Haber Van Haber - - 3 dk okuma süresi
10 0

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” dolayısıyla Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ) düzenlenen toplantıya katıldı.

Üniversitenin senato salonunda düzenlenen programa YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, YYÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Özgökçe, Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk ve YYÜ Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Prof.Dr. Lokman  Aslan katıldı.

Toplantıda, Şentürk ve Aslan kentteki sulak alanlarla ilgili sunum yaptı.

Vali Bilmez, toplantı sonrası beraberindekilerle Tuşba ilçesine bağlı Bardakçı Mahallesi’ne geçerek buradaki sulak alanlarda incelemelerde bulundu.

Vali Bilmez, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sulak alanların kent için önemli olduğunu söyledi.
Zeve Şehitliği’nin yakınındaki Karasu Çayı ve etraftaki sulak alanların kuşlar açısından önemli bir alan olduğunu belirten Vali Bilmez, “Karasu alanı son zamanlarda suyun çekilmesiyle sulak alan özelliğini kaybetmek üzeredir. Üniversitemizin öncülüğünde bölgedeki muhtarlarımızla bir araya gelip ‘bu sulak alanı nasıl kurtarabiliriz?’ buna ilişkin değerlendirmede bulunduk. Çalışmalarımız neticesinde belirleyeceğimiz yol haritası doğrultusunda çalışacağız” dedi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli de Zeve Şehitliği ile Karasu alanın korunmasıyla ilgili bir proje hazırlayacaklarını dile getirdi.

Karasu alanın bir kuş cenneti olması için çalışacaklarını aktaran Rektör Şevli, “Van’ın görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisidir burası. Bu alan hakikatten çok güzel bir alan. Muhteşem bir doğası var. Üniversitemiz, valiliğimiz,belediyemizle ele ele vererek bu alanı eski günlerine dönüşmesi için çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

İncelemeler sulak arazisi bulunan muhtarların görüşlerinin de alınmasıyla son buldu.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir