Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Vali Bilmez karla mücadele çalışmalarını inceledi

Vali Bilmez karla mücadele çalışmalarını inceledi

Van Haber Van Haber - - 3 dk okuma süresi
15 0

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, 4-5 Şubat’ta düşen ve 42 kişinin hayatını kaybettiği çığın ardından, Van-Bahçesaray karayolunda devam eden karla mücadele çalışmasını yerinde inceledi.

Son yılların en çetin kış mevsiminin yaşandığı Van’ın Bahçesaray ilçesi karayolunda karla mücadele çalışmaları sürüyor. 4-5 şubat 2020’de Van-Bahçesaray karayoluna düşen çığ dolayısıyla aralarından asker ve güvenlik korucularının da bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmişti.

Çığ felaketi sonrası olumsuz hava koşulları ve yeni çığ tehlikesinden dolayı yol güvenlik gerekçesiyle ulaşıma kapatıldı. Kontrollü çalışmayla çığ bölgesine kadar ulaşan Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü karla mücadele ekipleri, havaların ısınmasıyla yolun kalan diğer kısmını da açmak için yoğun çaba gösteriyor.

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile Karayolları 11. Bölge Müdürü Hasan Ali Arslan da karla mücadele çalışmalarını yerinde inceleyerek ekiplerden bilgi aldı. Vali Bilmez, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 4-5 Şubat’ta 42 kişinin ölümüne neden olan çığ nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Çığ felaketinden bu yana Bahçesaray karayolunun kapalı olduğunu belirten Vali Bilmez, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 25 gün önce ekipler bu yolda çalışma başlattı. Her gün 10 iş makinesi yolun her iki tarafında çalışma yürütüyor. Halen çalışma bitmedi. 2 gün içinde yolun ulaşıma açılacağını ümit ediyoruz. Bölgede hala çığların düştüğü bir mevsimi yaşıyoruz. Bu yolda bazı noktalar üç dört kez açılıyor. Bu nedenle Karayolları 11. Bölge Müdürlüğümüz daha kalıcı bir çözüm için çalışma yürütüyor. Tek kalıcı bir yolu var, bu dağların tümününün baypas edilmesi. Bunun için de bir tünele ihtiyacımız var. Kalıcı çözüm için çalışmalar devam ediyor” dedi.

Karayolları 11. Bölge Müdürü Arslan da kapalı yolun her iki tarafında çalışma yürüttüklerini ve en kısa zamanda yolu ulaşıma açmayı hedeflediklerini ifade etti. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, daha sonra karla mücadele ekibine tatlı ikram ederek bir süre sohbet etti.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir