Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Hesap İşletim Ücreti Geri Alma

Hesap İşletim Ücreti Geri Alma

Van Haber Van Haber - - 3 dk okuma süresi
17 0

Hesap İşletim Ücreti Geri Alma nasıl yapılır? Danıştay kararı ile bankaların hesap işletim ücreti almasını düzenleyen yönetmelik hükmü iptal edildi. Bu kararı değerlendiren Tüketici Başvuru Derneği avukatı İbrahim Güllü ise hesap işletim ücreti geri alma işleminde tüketici hakları fırsatçılarına dikkat çekti. Danıştay’ın bu iptal kararı ile insanlar işlem yapmış olduğu bankalardan 10 yıl kadar geriye dönük olmak üzere hesap işletim ücretlerini alabileceklerdir.

Hesap işletim ücretini geri almaya çalışırken mağdur olmayın

Birçok tüketici hakkı savunucu dernek ve kuruluşun başlatmış olduğu çaba ve gayretle insanlar büyük bir hak kaybı mağduriyetinden kurtulmuş oldu. Danıştay mahkemesinin halkın yararına vermiş olduğu bu karar sayesinde milyonlarca insan 10 yıla kadar olan tüm hesap işletim ücretlerini geri alabilmektedirler.

Burada insanların tekrardan bir mağduriyet yaşamaması için en çok dikkat etmeleri gereken ise hesap işletim ücretlerini geri alıyoruz diyerek ortaya çıkan bazı dolandırıcılara dikkat etmeleridir. Bu noktada “hesap işletim ücreti nasıl geri alınır sizlere yardım edeceğiz” diyerek, birçok insandan imzalı boş dilekçeler almak suretiyle dolandırıcılık yapan bir sürü kişi ortaya çıkmıştır.

Kesinlikle bu tarz kişilere itibar etmemeli ve mümkünse kimseyi aracı kılmadan kendi işinizi kendiniz halletmelisiniz.

Hesap işletim ücretini geri alma yöntemi

Açıkça sebebi gösterilmeden ve niteliği ortaya konulmadan hesap işletim ücreti adı altında para alınmasını öngören düzenlemenin iptal edilmesinden sonra vatandaşlarımız doğrudan bankalarına gidebilirler. Burada yapmaları gereken ise, mümkünse kendi durumunda olan birkaç kişiyle birlikte giderek banka görevlilerine durumlarını anlatmak ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini sorarak bilgi almak olmalıdır.

Bundan sonra yapacakları işlem olarak geçmiş 10 yıla kadar dönük olacak şekilde bankaları tarafından kesilen hesap işletim ücreti dekontlarını talep etmeleri olacaktır. Bu işlem hesap işletim ücreti geri alma aşaması için önemli ve işinizi kolaylaştırıcı olmaktadır. Sonrasında Danıştay’ın kararıyla birlikte bankalarına dilekçe yazarak geçmişe dönük bütün hesap işletim ücretlerini talep etmelidirler.

Bunun haricinde noter aracılığıyla bankalarına ihtarname de çekebilme hakları mevcut olmaktadır. Birçok banka ilk başta reddedecektir fakat siz tekrardan dekontlarınızla ve tüketici hakem heyetiyle birlikte tekrar başvurduğunuzda bankalar bu parayı ödemek zorunda kalacaklarıdır.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir