1. Haberler
  2. Van Haber
  3. Van’da düzensiz göçle mücadele semineri

Van’da düzensiz göçle mücadele semineri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Valiliği tarafından düzenlenen Düzensiz Göçle Mücadele Semineri’ne akademisyenler, düzensiz göçle mücadele ve düzensiz göçmenlerin sınır dışı edilirken izlenmesi gereken hukuki süreci anlattı.

Van İl Emniyet Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak İstanbul Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nuray Ekşi, Prof. Dr. Özlem Yenerer Çakmut, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Deniz katıldı.

Seminerin açılışında konuşma yapan Van Valisi ve Van Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, düzensiz göçün Türkiye ve dünyada gündemi sürekli meşgul eden önemli konular arasında yer aldığını söyledi. Küresel bir sorun olan düzensiz göçün önümüzdeki yıllarda da çok konuşulacak başlıklar arasında yer alacağını ifade eden Van Valisi ve Van Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, düzensiz göçle mücadelede değişen koşullara göre yeni politikalar üretilmesi gerektiğini dile getirdi.

Van’ın düzensiz göçe en çok maruz kalan illerden biri olduğunu anlatan Vali Bilmez, şunları kaydetti: “Hem ülkemizde hem dünyada çok önemli bir konunun bugün tartışılıyor olması önemli. Bu konuda yetkin ve araştırmalarıyla bilinen hocalarımızın sahada birebir göçe en çok maruz kalan ilimizde bir araya gelip bu sorunun hem akademik boyutunu hem pratik boyutunu tartışıyor olması değerlidir. Buradan çok önemli sonuçların çıkacağını ve biz uygulayıcılar için de dünyadaki göçün nereye evrildiğini anlamak açısından önemli. Artık uluslararası göç, sadece bir insan hareketi değil, dünyadaki iktidarların gücünü pekiştirmesi veya birbirine karşı mücadelede aynı ekonomi, silah gibi bir enstrüman olarak kullandığını görüyoruz.

“Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Nüfus ve Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Orhan Deniz de düzensiz göçle mücadelede Türkiye’nin sınır güvenliği politikasının çok önemli olduğunu belirtti.

Afganistan’daki gelişmelere bağlı olarak meydana gelen göçe karşı Türkiye’nin sınır bölgelerinde önemli önlemler aldığını anlatan Prof. Dr. Deniz, şöyle devam etti: “Ülkemize gelen göçmenlerin önemli bir kısmının savaşla ilgilerinin olmadığını biliyoruz. Afganistan’da savaşın getirdiği ekonomik bir yıkım var. Yine iklimle bağlantılı ekonomik bir çöküntü de var. Üretim yok ve bu ciddi bir problem. Gelecekte Afganistan’da güvenlik sağlansa da göçün devam etmesi yüksek bir ihtimal. İran’ın göç tutumunda son dönemler şöyle bir değişme oldu; Bizim burada göçle ilgili konuşulan her konu İran’da da gündeme geliyor. Özellikle sınır politikası kapsamında sınır hattında alınan önemler yani hendek, duvar, tel örgüler, personel desteğiyle güçlendirilmesi İran’ı bizim beklemediğimiz derecede Afganistan sınırını korumaya itti. Biz sınır hattımızda bu kadar koruma refleksi içerisinde olmasaydık kesinlikle İran Afganistan sınırını şu an bu kadar korumazdı. İran göçmenleri bir araç olarak da kullanıyor. İran’ın bazen direk bazen de dolaylı olarak göçü itme politikası var.”

Seminerde Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Nuray Ekşi, ‘Hukuki Açıdan Sınır Koruma ve Düzensiz Göçmenleri Geri Gönderme Usulleri’ Prof. Dr. Özlem Yenerer Çakmut ise ‘Türk Çeza Kanununa Göre Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Suçları’ ilgili bilgiler aktardı.

Semineri Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, 6. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral İlker Ertuğrul, kaymakamlar, İl Emniyet Müdür Vekili Levent Aktay ve göçle mücadele eden birim personelleri de izledi.

Seminer, karşılıklı soru cevapla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Van’da düzensiz göçle mücadele semineri
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin