Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Van’da Donan Mülteci Evli Çift Toprağa Verildi

Van’da Donan Mülteci Evli Çift Toprağa Verildi

Van Haber Van Haber - - 2 dk okuma süresi
18 0

Geçen haftalarda Van’ın Çaldıran ilçesi, İran sınırında jandarma ve AFAD ekipleri tarafından bulunan ve kar altından çıkarılan 7 sığınmacıdan ikisinin kimlik tespiti yapıldı. Aileler tarafından teşhis edilen her iki sığınmacının Kobanêli olduğu belirlendi. Evli çift, Abdo Ahmad Abdurrahman ve Eli Hindrin İbish Kobanê’nin Xanik köyünde toprağa verildi.

Van’ın Çaldıran ilçesine bağlı Sarıçimen mahallesinde  Şubat ayında 13 Mülteci donarak hayatını kaybetmişti. Sarıçimen Mahallesi mevkisinde donarak yaşamını yitiren kişilerin 10’unun Afganistan uyruklu 3’ünde Kobanêli olduğu belirtilmişti. Arama çalışmaları sonucu 10 kişiye yakın ceset bulundu. Cesetlerin içinde Kobenê’li evli çiftin çıktı. Kimlik tespit çalışmaları sonucu, Biri 1986 Kobanê doğumlu Abdo Ahmad Abdurrahman, diğeri de 1988 doğumlu Eli Hindrin İbish çıktı.

Konuyla ilgili Gazete Havar’a konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet, ”Mültecilerden ikisi kobanê’li. Çiftin cenazesi 5 gün önce Van Büyükşehir Belediyesi’nin cenaze araçları İle Urfa’ya, orada bulunan aile bireyleri tarafından da teşhis edildikten sonra Türkiye – Suriye sınır kapısından Kobanê’ye gönderildi. Çift cenazesi Kobanê’nin Xanik köyünde toprağa verildi. Hayvanlardan tarafından parçalandığı için vücut bütünlükleri yoktu. Suriye vatandaşı olan diğer bir kişi Azad Fethi Hamza ise teşhis edilemedi. Babasından kan örneği alındı. Sonuç bekleniliyor.” dedi.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir