Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Van’da 5 Ton uyuşturucu yakılarak imha edildi

Van’da 5 Ton uyuşturucu yakılarak imha edildi

Van Haber Van Haber - - 4 dk okuma süresi
12 0

Van’da güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonlarında ele geçirilen 5 ton 27 kilo 892 gram uyuşturucu ile 5 bin 978 tablet uyuşturucu hap çimento fabrikasının kazanında yakılarak imha edildi.

Yetkili ve görevli mahkemelerce soruşturma ve kovuşturma aşamasında, TCK’nın 54/4, CMK’nin 256 ve 259’uncu maddeleri ile 2313 sayılı “Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun”un 20/3’üncü maddeleri uyarınca müsaderesine karar verilen uyuşturucu maddeler, Van Adalet Sarayındaki adli emanet bürosundan emniyete ait kamyona yüklendi.

Güvenlik önlemleri alınarak Edremit ilçesinde bulunan çimento fabrikasına götürülen 5 ton 27 kilo 892 gram uyuşturucu ile 5 bin 978 tablet uyuşturucu hap ve 35 kök Hint keneviri 1200 derece sıcaklıktaki kazanlara atılarak yakıldı.

Çimento fabrikasındaki imha işlemini yerinde izleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Emin Bilmez, yaptığı açıklamada;

Güvenlik kuvvetlerinin istihbarat desteğiyle yürüttüğü operasyonlar sonucu ele geçirilen uyuşturucuların mahkeme kararıyla imhasının gerçekleştirildi.Uyuşturucuların filtreli ve yüksek ısı içeren fırınlarda imha edilmesi gerektiğini belirten Vali Bilmez, güvenlik güçlerinin terörün finans kaynağı olan uyuşturucuya geçit vermediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Belirli periyotlarla biriken uyuşturucuyu burada imha ediyoruz. Bugün burada yüzde 80’i eroin olmak üzere 5 ton 27 kilo 892 gram çeşitli muhteviyatta uyuşturucu madde ve 5 bin 978 tablet uyuşturucu içeren hap imha edildi. Eğer bu uyuşturucu yakalanmasaydı belki de binlerce gencimizi zehirleyecekti. Bir taraftan terörle amansızca mücadele eden güvenlik güçlerimiz, bir taraftan da geleceğimiz olan gençlerimizi zehir tacirlerinden korumak, terör örgütünün temel finansman kaynağı olan uyuşturucudan muhafaza etmek için mücadele ediyor. Belki de Türkiye’de en çok uyuşturucu yakalayan güvenlik birimleri Van’daki güvenlik birimlerimizdir. Tüm güvenlik birimlerimize bu başarılı operasyonlarından dolayı teşekkür ederim.”

Terörle mücadele ettikleri gibi, terörle mücadelenin parçası olan uyuşturucuyla da mücadeledeyi aynı kararlılıkla sürdürdüklerini kaydeden Vali Bilmez, “Vatandaşlarımızdan hem bunun ticaretini yapan, hem de kullanıcılara kadar satışını gerçekleştiren kişilere karşı iyi bir destek alıyoruz. Bu desteğin devam etmesini istiyoruz” dedi.

Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez ise, emniyet ve jandarma birimlerinin yürüttüğü özverili çalışmalar sonucu uyuşturucu tacirlerinin yakalandığını, hakim kararıyla el konulan uyuşturucunun da imha edildiğine dikkat çekti.

İmha işlemi sırasında Vali Yardımcısı İbrahim Civelek, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ ile emniyet ve jandarma ekipleri de hazır bulundu.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir