Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Vali Bilmez’den çığ bölgelerinde inceleme

Vali Bilmez’den çığ bölgelerinde inceleme

Van Haber Van Haber - - 3 dk okuma süresi
14 0

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van-Çatak karayolu Elmacı Mahallesi ile Yapılı Mezrası yoluna düşen çığ bölgelerinde ekipler tarafından yapılan çalışmaları yerinde inceleme yaparak yetkililerden bilgi aldı.

Van’da etkili olan yoğun kar yağışının ardından Çatak ilçesi Elmacı, Bilgi, Korolu Mahalleleri ile Çatak-Bahçesaray karayolu üzerindeki Yapılı Mezrası ve Yukarı Narlıca Mahallelerinin yollarına çığ düştü.

Kar yağışı ve soğuk havaya rağmen, çalışmaların yapıldığı çığ bölgesine giden Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Bilmez, Van-Çatak karayolunun düşen çığlar nedeniyle 3 gündür ulaşıma kapalı olduğunu söyledi.

Van Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları ekiplerinin bölgede aralıksız çalıştığını belirten Vali Bilmez, “Ekiplerimiz yoğun bir şekilde zor şartlara rağmen çalışmalarını yürütüyor. Dün gece bu bölgede hava sıcaklıkları zaman zaman eksi 35 dereceye kadar düştü. İş makinelerimizin çoğu dondu. O yüzde sabah buradaki makinelerle başlayamadık, ilden başka iş makineleri bölgeye gönderdik. Yapılan çalışmalar sonrası Van-Çatak yolu Elmacı bölgesindeki çığ temizlenerek yol kontrollü olarak trafiğe açıldı” dedi.

Buradan Çatak-Bahçesaray karayolu Yapılı Mezrası yoluna düşen çığ bölgesine giden ve buradaki çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Bilmez, çığın temizlenmesi sonrası ekiplerin 41 kişinin hayatını kaybettiği çığ bölgesine ulaşmaya çalışacağını ifade etti.

32 kişilik profesyonel ekibin hazır bekletildiğine dikkat çeken Vali Bilmez, şöyle konuştu:

“Ulaşım sağlanır sağlanmaz ekiplerimiz çalışmaya başlayacaklar. Alanda hava koşulları uygun, ancak bölgeye ulaşmakta sıkıntı çekiyoruz. Yol güzergahındaki çığlar temizlenirse yol çok hızlı bir şekilde açılır ve çığ bölgesine ulaşarak itfaiye erini arama çalışmaları başlatılır. Öte yandan özellikle Çatak bölgesi çığlar açısında büyük bir risk teşkil ediyor. Zorunlu olmadıkça kimsenin bu ara yola çıkmaması, çıkanların da trafik, jandarma ve karayollarının uyarılarına dikkat etmeleri gerekiyor.”

Ayrıca ulaşımda yaşanan olumsuzluklardan dolayı ilçede kalan bazı vatandaşlar ise, zorunlu sebepleri olduğu gerekçesiyle çığ bölgesinden güvenli bir şekilde geçirilerek araçlarla Van’a gönderildi.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir