Van Haber © 2019 - 2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Tübitak projeleri yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Tübitak projeleri yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi

Van Haber Van Haber - - 5 dk okuma süresi
12 0

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması ödül töreni Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in katılımıyla gerçekleştirildi.

YYÜ Cengiz Andiç Kültür Merkezinde yapılan törende farklı illerden gelen öğrenciler biyoloji, coğrafya, matematik, fizik, kimya, değerler eğitimi, psikoloji, sosyoloji, tarih, teknolojik tasarım, Türk dili ve edebiyatı ile yazılım alanı gibi alanlarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’de 12 bölgede eş zamanlı olarak ödül töreninin gerçekleştiğini söyledi. Özellikle Van’da olmak istediğini belirten Mandal, bu yıl en fazla proje başvurusunun Van bölgesine bağlı illerden olduğunu ifade etti.

10205 projenin 3 gün boyunca 12 bölgede sergilendiğini dile getiren Mandal, “Bugünde bu bölgelerde ödül törenleri gerçekleştiriliyor. Türkiye geneli 15 bin 273 proje yapıldı. Van bölgesi hazırladığı 2 bin 296 projeyle birinci oldu. Nisan ayında ortaokul yarışmalarını da gerçekleştireceğiz. Orada da açık ara ile Van bölgesi önde. Bu gerçekten heyecan verici. Ülkemizin geleceği açısından doğudan yükselen yıldızı yürekten kutluyorum” dedi.

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, uzun yıllar din üzerinden millet olarak icatlardan uzak tutulmaya çalışıldığımıza dikkat çekti. Konuşmasında Somali örneğini veren Vali Bilmez, deniz ürünleri açısından çok zengin olduklarını ancak Somali’de balık yemenim haram olduğunu ifade etti.

Vali Bilmez, “Resim yaparsan, müzikle uğraşırsan, sanatla ve bilimle ilgilenirsen dinden çıkarsın dediler. Ama şimdi İslam aleminde birbirini öldüren guruplar oluştu. Eskiden bilim doğudan batıya giderdi. Ama şimdi doğudan batıya şiddet gidiyor. Allah bize aklımızı kullanmamızı emrediyor. Şimdi devlet kurumlarımız çocuklarımızın elinden tutmaya çalışıyor. Kaybolan 200 yıllık bir geçmişimiz var. Onu telafi etmemiz gerekiyor. Bu yarışmalarla gençlerimiz yeteneklerini geliştirecekler. Artık dünyada bilgiden çok yetenek önemli. Bizim mutlaka gençlerimizin yeteneklerini geliştirmesi için eğitim sistemimizi ve enerjimizi bu alana kaydırmamız lazım. TÜBİTAK 50 yıldır gençlerimizi keşfetmeye çalışıyor. Gençlerimiz için bu alanda çalışma yapan TUBİTAK başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Gençlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Siz bizim yarınlarımızsınız. Hayal kurmaktan asla geri durmayın. Biz de inşallah size yardımcı olmak için yanınızda olacağız” diye konuştu.
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise, lise projelerinde Van’ın başvuru açısından Türkiye birincisi olduğunu söyledi. Nisan ayında yapılacak olan ortaokul projelerinde Van’da 3 bin 900’den fazla proje başvurusunun yapıldığını kaydeden Şevli,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama İstanbul gibi bir ilde sadece 800 başvuru var. Öğrencilerimiz TÜBİTAK başkanından Van’a bilim merkezi yapılmasını istiyor. Bunu Van ve bölgemiz fazlasıyla hak ediyor. Sayın başkanımız sabah Van’a geldiğinde ilk olarak ilde ‘Deney yap atölyesi’ kurulacağı müjdesini verdi. Biz Van olarak bilim merkezini istiyoruz. Bizim gençlerimiz çok zeki ve biz gençlerimizin yanında olacağız. Bölgemizdeki genç nüfusun bilim merkezine ihtiyacı var. Gençlerimizin özgüveni yüksek ve gençlerimizin elinden tutmamız gerekiyor. Milli teknoloji hamlesi ülkemizin geleceğidir. Biz üniversite olarak elimizden geleni yapacağız. Bu alanda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Program dereceye giren projeleri hazırlayan öğrencileri Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ile protokol üyelerinin ödüllerini vermesiyle son buldu.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir