Van Haber © 2019-2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Nedir ?
  4. »
  5. Orucun Önemi Nedir ? – Oruç Nedir ?

Orucun Önemi Nedir ? – Oruç Nedir ?

Van Haber Van Haber - - 3 dk okuma süresi
19 0

Orucun Önemi nedir? Orucun Arapça’sı savm ve sıyamdır. Arapça’da oruçbir şeyden uzak durmak, bir şeye karşı kendini tutmak anlamında kullanılır. Ramazan ayında tutulan oruçla birlikte kullanılan diğer terimlerden olan imsak ve iftar kelimelerinin ne anlama geldiğini de şu şekilde açıklayabiliriz.

İmsak, oruç yasaklarından uzak durma başlangıcı anlamındadır. İftar vakti ise, oruç yasaklarının sona erdiği vakit olup, güneşin batma vaktidir.

Ayette orucun başlangıç ve bitiş vakti, mecazi anlamda şöyle belirtilir. (fecrin beyaz ipliği-aydınlığı- siyah ipliğinden-siyahlığından- ayırt edilecek hale gelinceye kadar yiyip içiniz, sonra akşama kadar orucu tamalayınız.) (bakara2/187)

Orucun mahiyeti ve önemi

Oruç, yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, dolayısıyla onların sıkıntılarını giderme yönünde çaba sarf etmeye de vesile olur. Tok, açın halinden anlamaz atasözü bunu ifade eder.

Orucun dinimizde önemli bir yeri de sabır konusudur. Allah sabredenlere her zaman mükafatını vermiştir. On bir ayın sultanı geldi kapımızı çaldı. Onu sevinçle karşılamalıyız ki hem ruhumuzu hem kalbimizi dolduralım. Şehri Ramazan gelince akıllara orucu bozan haller de takılmaktadır. Orucu bozan durumlar neler?

Orucu bozan ve bozmayan durumlar

Yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmak orucu bozan şeylerdir. Sigara, nargile gibi keyif veren maddeler tütün kökenli uyuşturucular tiryakilik gereği tüm maddeler orucu bozan maddeler kapsamına girer.

Unutarak yiyip içmek orucu bozmaz. Bir kimse unutarak bir şey yiyip içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu Allah yiyip içirmiştir. (buhari, savm, 26) buyurmuştur.

Sabah diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre; oruçluyken diş fırçalama esnasında diş macunu veya suyu boğaza kaçırılmadığı müddetçe diş fırçalamakla oruç bozulmamaktadır. Ancak, diş macunu ya da suyun boğaza kaçması durumunda oruç bozulmakta olup, oruç bozulmaktadır. Bunun sonucunda da orucun 1 gün olarak kazası gerekir, çünkü; suyun ve diş macununun boğaza kaçma ihtimali bulunduğundan çok gerekmediği sürece oruçluyken diş fırçalamak uygun görülmemektedir. Bunun yerine imsaktan önce veya iftardan sonra diş fırçalanması önerilmektedir.

Sprey kullanmak orucu bozar mı?

Ağız ve burundan alınıp mideye karışan spreyler orucu bozar. Ağız kokusunu önlemek için ağza sıkılan spreyler orucu bozar.

Makyaj yapmak ve saç boyamak orucu bozmaz. Oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Makyaj, saç boyamak ve saç bakımı bu kapsamda olmadığından orucu bozmaz.

İnsülin iğnesi orucu bozmaz çünkü tedavi amaçlı olduğundan oruç bozulmaz. Vücuda keyif amaçlı giren iğne ve maddeler orucu bozar.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir