Van Haber © 2019 - 2024 Tüm hakları saklıdır.

Van Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Van Haber
  4. »
  5. Bölgede ilk defa düzenlenen “Astrofest Gürpınar” gökyüzü meraklılarını bir araya getirdi

Bölgede ilk defa düzenlenen “Astrofest Gürpınar” gökyüzü meraklılarını bir araya getirdi

Van’ın Gürpınar Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen ‘Gökyüzü Gözlem ve Fotoğraflama Festivali” gökyüzü meraklılarını bir araya getirdi.

Van Haber Van Haber - - 4 dk okuma süresi
81 0

İlçe merkezinde 8 kilometre uzaklıkta bulunan Başbulak mesire alanında düzenlenen etkinlikte ilk olarak uzay, uzay gözlemi, meteor yağmurları ve astro fotoğrafçılık konusunda katılımcılara uzman hocalar tarafından eğitimler verildi.

Eğitimler sonrası yılda bir gerçekleşen, halk arasında “yıldız kayması” olarak da bilinen Perseid meteor yağmurlarının saatte ortalama 50 ila 70 meteor kayması gözlemlenebildi. Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak noktada ve ışıksız bölgede gerçekleştirilen etkinlikle, Perseid meteor yağmurunu izleyen katılımcılar muhteşem anlara tanıklık etti.

Daha sonra atölye çalışmaları, doğa yürüyüşleri, birbirinden eğlenceli, eğitici bilim etkinlikleri ile fotoğraf makinesi ve teleskoplar ile ay, gezegen, çift yıldız ve galaksi gözlemleri yapıldı.

Gürpınar Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik bölgede ilk olma özelliğinden dolayı yoğun bir ilgi gördü.

“Bu festival güçlü hükümetimizin bölgede sağladı güven ve huzurun kanıtıdır”

Etkinlik alanında gazetecilere açıklamalarda bulunan Gürpınar Belediye Başkanı Hayrullah Tanış, “Astrofest Gürpınar” ile bölgede bir ilki gerçekleştirdiklerini söyledi.

Böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın memnuniyetini yaşadıklarını kaydeden Başkan Tanış, “Yılda bir gerçekleşen, halk arasında “yıldız kayması” olarak da bilinen Perseid meteor yağmuru bu yıl 11-12 ve 13 Ağustos gecelerinde gözlemlenebiliyor. Bizde bu günde meteor yağmurunu izlemek isteyen vatandaşlarımıza böyle bir olanak sunduk. 43 misafirimiz burada gözlem yapıp, aynı zamanda fotoğraf çekiyor. Pandemi nedeniyle bizler bu sayısı sınırlı tuttuk. Gecenin bu saatinde açık alanda yaptığımız bu programla artık Gürpınar olarak buranında huzurlu, güvenli ve yaşanılabilir bir kent olduğunun mesajını vermek istiyoruz. İnsanlar gecenin geç saatlerinde bile özgürce etkinlikler yapabiliyorlar. Bu festival güçlü hükümetimizin bölgede sağladı güven ve huzurun kanıtıdır. Her yıl daha fazla katılımcıyla aynı tarihlerde bu festivali düzenlemek istiyoruz.” dedi.

Yılda bir gerçekleşen Perseid meteor yağmurunun çok özel bir gökyüzü olayı olduğunu ifade eden Astronom Hasan Çetres, Jüpiter ve Satürn gezegenlerini gözlemledikten sonra tüm ışıkları kapatarak bir saat içerisinde 70 ila 80 göktaşını gözlemleyebileceklerini söyledi.

 

 

Etkinliğe yoğun bir ilgi olduğunu kaydeden Çetres, “Bulunduğumuz alan meteor yağmurunu gözlemlemek için çok uygun bir yer. Katılımcıların yoğun bir ilgisi var. Etkinliği düzenleyen Gürpınar Belediyesine ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar bizleri yalnız bırakmayan Belediye Başkanımız Hayrullah Tanış’a çok teşekkür ederim” dedi.

Meteor yağmuru dolayısıyla fotoğrafçılarla bir araya geldiklerini ifade eden Fotoğraf Eğitmeni ve Sanatçısı Murat Cacim de uygulamalı eğitimden sonra Samanyolu Galaksisi ve meteor yağmurunu fotoğraflayacaklarını dile getirdi.

Fotoğrafçılıkla ilgilendiğini söyleyen Tuba Orman ise gece fotoğrafçılığı konusunda yaptığı denemelerden çok keyif aldığını belirterek, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir