Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Saç ve Saç Dersin İçin Önemli Uyarılar!

 Tarih: 29-02-2016 09:53:31
Osman YILDIZ

Merhaba sevgili okurlar...

biraz ara verdik yazılarımıza malumunuz Vanlılar olarak tarih de bu kadar soğuk hava ile ender karşılaşmıştık, buna bağlı olarak da soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon salgınından benimde olduğum gibi bir çoğunuz muzdarip olmuşsunuzdur.

 

Hepimize geçmiş olsun diliyorum...

Bu haftaki yazımızı özellikle sularımızdaki arsenik olayının yüksek olması ve  vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri alamamanın etkisi ile bölgedeki en önemli sorunlardan biri olan saç ve saç derisi üzerine yazmaya karar verdim. Genelde çok ihmal ettiğimiz ama erkekte de bayanda da aslında görselimiz için en önemli bir aksesuarımızdır.

 

Saçımıza pekte kıymet vermeyiz ta ki kaybedinceye kadar. Yazımın başında dediğim gibi suların arsenikli oluşu beslenmemize göstermediğimiz öneme birde aşırı stres eklendiğinde maalesef kaçınılmaz bir sonla karşı karşıya kalıyoruz.

Saç için keratin dokusundan gelişir derler keratin molekülleri sık sık bir araya gelirler ve canlılığını kaybederek birikirler ve saç dediğimiz yapıyı ortaya çıkartmış olurlar yani bir anlamda ölü biyolojik artıklardır. Saç ayda 1-2 mm ile 6-12 mm arasında uzaya bilir beslenme ile saçın kalitesi arasında kesinikle çok büyük bir bağ vardır. Saç ve köküne yapılan bakımlar saça olumlu ve olumsuz yönde etkileri vardır. 

 

              Saç aslında başın korunma aracıyken günümüzde estetik bakımından dolayı daha bir ön plana çıkmıştır.  Tabi ki son dönemlerde yapılan saç ekimi ve PRP (Platelet Rich Plasma) ile kaybedilmemiş saç köklerini güçlendirip dökülmesini önleye biliyoruz son dönemde PRP tedavisinin etkisini artırmak için  PES yöntemi ile çok daha etkili sonuçlar da alına biliniyor. Geçmişte yapılan FUT ( folliculer unit transplantasyon)Saç ekimi  kafanın iki kulak arasından ortalama 1,5 cm büyüklüğünde saçlı deri parçası alınarak yara izi oluşturmadan saç köklerinin çıkartılmasıdır. 

 

               Ama artık daha az acı ve doğal görünüm verdiği için genelde FUE tercih edilmektedir. FUE ( folliculer unit extracion) saç ekiminde olduğu gibi blok halinde değil tek tek alındığını tanımlamaktadır.  FUE tekniği ilk defa 2003 yılında uygulanmış ve giderek yaygınlaşmıştır. Kıl kökleri önceleri 1.5 mm'lik boru şeklinde aletlerle alım yapılıyordu. Zamanla alım ucunun çapı 1.2 mm ye kadar düşmüş ve seri üretime geçilmiştir.


                Halen en yaygın kullanılan FUE ucu seri üretilen orijinal 1.2 mm'lik uçlardır. Gerçekten FUE nin mantığını kavramış ve sadece bu yöntemle kıl kökü nakli yapan saç ekimi merkezlerinin kendi uğraşıyla yürüyen gelişmeler zaman içerisinde alım aletlerinin çapını 0.6-0.7 mm ye kadar indirmiştir.

 

 
               Her ne kadar bazı saç ekimi merkezleri 0.3 mm ile alım yaptığını iddia etse de özel alan ekimleri haricinde 0.6 mm'nin altında aletle kıl kökü aldığını iddia etmek tamamen reklam amaçlı ve tüketiciyi yönlendiricidir ve bilimsellikten uzaktır. Tabiki bunlar teknolojik gelişmeler en son çare olarak uygulamamız gereken yöntemler saç temizliğinde özellikle kimyasal işlemlerden aşırı derecede kurutulmuş yıpranmış saçlar haricinde ben çok fazlada kremli şampuan tavsiye etmiyorum. Şampuanınız şeffaf renkte olması en makbul olanıdır. Özellikle belirtmek istediğim şey saçımızı yıkadığımızda suyun ılık olması ve saçı köpürttükten sonra tırnaklarımız la değil parmak uçlarımızla masaj yaparak kan dolaşımını da hızlandırmayı ihmal etmemeniz, genelde çok karşılaştığım sorunlardan biri de saç derisi kepeğin yol açtığı kuruluktur. 

Kullandığınız ısıyla çalışan saç şekillendirme cihazları, kış aylarında havanın kuru olması, kozmetik saç ürünleri ve güneş yanığı nedeniyle soyulabilir. Saç derisinin soyulması bazı durumlarda egzama ya da mantar gibi cilt rahatsızlıkları nedeniyle de oluşabilmektedir. Saç derisinin kuruması genellikle kaşıntıyı da beraberinde getirir. Deri hücreleri düzenli olarak yenilenir ve eğer yenilenmenin zaman aralığı azalırsa ya da cilt bakımı tam olarak yapılmazsa ölü deri hücreleri cilt yüzeyinde, saç derisinde birikme yapabilir.

 

Bu  ölü deriler  genellikle küçük, kuru ve beyazdır. Kuru saç derisinde bu ölü deri parçacıkları küçükken yağlı saç derisinde kepek yüzünden oluşan ölü deri parçaları daha büyüktür. Saç derisi yağlıysa kızarıklık ya da iltihap olmadan kaşıntılar meydana gelebilir.

 

Saç derisi düzenli olarak temizlenmezse saç şekillendirme ürünlerinin kalıntıları saç diplerinde birikebilir ve sanki saç deriniz soyuluyormuş gibi parçacıklar oluşabilir. Özellikle saç spreyi ya da jöle gibi ürünleri kullanıyorsanız duşta saçlarınızı şampuanlarken saç diplerini de masaj yaparak temizlemelisiniz.

 

Tüm bu yukarıda saydığımız sorunlar basit saç bakımı uygulamaları ve doğru ürünlerin seçimi ile kolayca çözülebilir.

Ancak dikkatli davranmanıza ve saçlarınız için uygun ürünleri kullanmanıza rağmen saç derinizde sorun olduğunu düşünüyorsanız ufak bir tavsiyede bulunacağım. Sizlere özellikle bu tavsiyem saç derimizde oluşan kaşıntı ve kepekten öte  bir türlü kurtulamadığınız büyük saç derisi soyulmasına çok iyi gelecektir.

 

50gr saf zeytin yağına 15gr ardınç katranı ve 15gr asit salisilik (aspirin) iyice karışımı sağladıktan sonra 5 gün üst üste saç derimize sürüp üzerini pamuklu bir tülbentle kapatıp 1 saat sonra saçınıza uyumlu kullandığınız şampuanla yıkayın bu arada karışım biraz ağır kokacaktır. Ama uğraşınıza değeceği için buna çokta takılmayın derim. 

 

Bu haftalıkta bu kadar kalın sağlıcakla... 

Allah'a emanet olun 

  Bu yazı 1265 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı