Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Vanlı Müteahhitler sıkıntı yaşıyor

 Tarih: 10-03-2018 21:26:43
Van’da İnşaat Sektöründe yaşanan sıkıntılar ile Belediyelerin İnşaat Sektörünün önündeki engellerin kaldırmamasından dolayı Vanlı Müteahhitler sıkıntı yaşıyor.

 

 

Türkiye’de ruhsat onayı verme listesinde en az ruhsat onayı veren il olan Van’da inşaat sektörü ciddi sorunlar yaşıyor. İnşaat sektöründe yaşanan bu sıkıntılar kentin ekonomisine ciddi derece zarar veriyor. Belediyelerde imar ve ruhsat onayı sıkıntılardan dolayı müteahhitler yatırımlarını batı illerine götürmek zorunda kalıyor.

 

 Van’da Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Dernek Üyeleri Van’da yaşanan imar ve ruhsat sorunlarından dolayı Elit Word otelde bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi.

 

‘’Bizleri Yönetenlerin Sorunlarımızı Çözmesi Gerekmektedir’’

 

Yapılan toplantıda ilk olarak konuşan Eski Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Dernek Başkanı Murat Akbaş, ‘’Bugün burada, İmar ve İnşaat sektöründe yaşanan kriz ile ilgili sorunlarımızı dile getirmek adına toplanmış bulunmaktayız. Bu zamana kadar memleketimizde Belediyelerde imar sıkıntılarını devamlı yaşadık. Bugün ise bu sıkıntıları daha çok yaşamaktayız. Bu soruna biran önce bir çözüm bulmamız gerekmektedir, bundan dolayı bu birliktelik ve güç birliğine ihtiyacımız vardı. Bu memleketin Ekonomisi bizimle ayakta durmaktadır. Bizleri yöneten kişilerinde sorunlarımızı çözmeleri gerekmektedir. Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneğini 2012 kurduk. Fakat derneğimiz bu zamana kadar böylesi bir birliktelik sağlayamadı ama şuan bu birlikteliği sağladık. Bunda da emeği olan arkadaşlarımızı kutluyorum. Yeni dönemde işlerimin yoğunluğundan dolayı ve Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği başkanlığını başaracak bir arkadaşımız var. Bizde bu görevi kendisine vermeye karar verdik’’ dedi.

 

‘’İmar ve Ruhsat Onayının Önündeki Engeller Kaldırılsın’’

 

Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği Yeni Başkanı Sıracettin Işıldar, ‘’Van’ın gelişmişlik konusunda günümüz itibari ile daha gelişmesi gerekirken ne yazık ki bu konuda birçok problem ve sıkıntı yaşanmaktadır. En Büyük problemlerimizden biri de kent olamamaktır. Kent ne yazık ki Büyükşehir imar planına uygun olamama durumundadır. Van ile birlikte Büyükşehir statüsüne gelen bazı illerin modern kent görünüme geldiği fakat Van’ın halen yapı olarak kent olarak bu görünüme gelmemesi oldukça üzücüdür. Hem iş adamı kimliğimiz ile hem de Vanlı olarak biz ve Belediyelere bu konuda büyük görevler düşüyor. Şimdi Türkiye’de 2017 yılı içinde Manisa’da 3985 adet ruhsat onayı verilmiş, Denizli 3984 adet ruhsat onayı vermiş, Kahramanmaraş 1902 adet ruhsat onayı verilmiş, Aydın 3269 adet ruhsat onayı vermiştir. Bu illerin birçoğu Nüfus olarak ve İlimiz ile birlikte Büyükşehir olma statüsüne geçmiş fakat en geride kalan il Van ilidir. Van’da 2017 yılında Belediyelerde verilen toplan ruhsat adedi 453’tür. Büyükşehir Belediyesinin Parsel tadilatlarının durdurmasından dolayı bu yıl daha az ruhsat verileceği tahmin etmekteyiz. Mevcut İpekyolu Belediyesinin onayladığı parsel tadilatlarını bile Büyükşehir Belediyesi red etmiştir. Hal bu ki bu dosyalar kanuna göre red edilemez. Şuan hiçbir şekilde Büyükşehir Belediyesi tadilatlara izin vermeyeceğini dile getiriyor. Zaten geçen yıl diğer illere göre çok çok az olan ruhsat sayısının bu sene daha da az olacağını ön görmekteyiz. Bu Kentin ekonomisine büyük bir zarar verecektir. İnşaat sektörü, Van’da her yıl üretim yapabilecek bir fabrikadan daha çok ekonomik olarak kentte katkı sağlamaktadır. Bu rakam gerçekten çok düşük ve Van’ın kentleşmede ilerlememesine neden olmaktadır. Bu verilen TÜİK verileridir'' dedi.

 

''Sorunlar Çözülsün''

 

Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği Yeni Başkanı Sıracettin Işıldar, ''Bizler İnşaat sektöründe yaşanan bu sıkıntıların biran önce giderilmesini ve Kentleşme adına daha hızlı bir yolda ilerlemek istiyoruz. İnşaat sektörünün Van’ın ekonomisine ciddi manada katkısı vardır. Bu ekonomik katkının şuan kent ekonomisine ve esnafına yansımaması ciddi derece de sıkıntı yaratmaktadır. Belediyelerin görevi ruhsat onaylamanın yanında yeni imar alanlarını da açması gerekmektedir. Maalesef bu konuda da belediyelerde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bizler Van Yapsatçılar ve Kooperatifçiler Derneği üyeleri olarak Van’ın ekonomisine ciddi katkı sağlayan, Kentleşme adına daha hızlı ilerlemek adına Belediyelerin İmar uygulaması ve Ruhsat onaylarının önündeki engelleri biran önce kaldırması gerektiğini düşünmekteyiz. Bunun için burada toplanmış bulunmaktayız. Yetkililer sorunlarımızı çözsünler’’ şeklinde konuştu.

 

İnşaat Sektöründe yaşanan ciddi sıkıntıların konuşulduğu toplantıya Müteahhitlerin yoğun ilgisi vardı.

  Kaynak: vanhaber.com.tr   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı