Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Van'da TÜBİTAK Projeleri ödül töreni

 Tarih: 16-03-2018 07:53:30
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde (YYÜ), TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri ödül töreni gerçekleştirildi.

YYÜ Cengiz Andiç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül törenine Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl, ilçe milli eğitim müdürleri, akademisyenler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Ağrı, Bitlis, Hakkari, Batman, Muş, Siirt, Şırnak ve Van ilinden öğrenciler tarafından hazırlanan 100 projeden 18 proje Antalya’da düzenlenecek olan Türkiye finaline gitmeye hak kazandı. Van ili ise Türkiye finaline 6 proje ile katılacak.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Cemil Tunç, Van bölgesinin proje bazında her yıl gittikçe profesyonelleştiğini belirterek, öğrencilerin bu çalışmaya çok fazla ilgi göstermesinin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

TÜBİTAK Proje yarışmasının en önemli amacının öğrencileri bu sürece katmak olduğunu belirten Tunç, 8 ilden oluşan Van bölgesinin Türkiye’de 12 bölge arasında en fazla proje ile ikinci sırada yer aldığını söyledi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke ise yaptığı konuşmada, insanların bilgi, birikimlerini ve kültürlerini aktararak ilerlediklerini belirterek, “ Büyüklerimiz bize bakarken ne hissediyorlarsa, bizler de sizlere bakarken bu projeleri gördükten sonra huzur içerisindeyiz. Şunu söyleyebiliriz; yarın yerlerimizi teslim edeceğimiz mükemmel bir nesil yetişiyor. Mutlu ve huzur içerisindeyiz.  Çalışkan, ülkesine sahip çıkacak iyi bir nesil yetişiyor.  Şimdiden Antalya’da yarışacak olan öğrencilerimize başarılar diliyorum, emeği geçenleri kutluyorum” dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke’nin ardından söz alan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, projeci bir nesil yetiştirmek için daha fazla çalışmak gerektiğini belirterek, gelinen noktanın memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Van bölgesinin son iki yılda üstün bir çalışma ile Türkiye’de ilk sıralarda yer aldığını belirten Battal, “Bu gün bölgemiz proje bakımından ikinci sırada. Bu güzel bir başarıdır. Proje katılım sayısı artıkça, Türkiye dereceleri de artar. Projeler gerçekten kaliteli. Bilim alanında yarış halinde olmamız da güzel bir gelişme. Öğrencilerimizin proje yapması ayrı bir başarı. Hepsini tebrik ediyorum. Çağımız artık bilim çağı. Bilginin satıldığı bir dönemden geçiyoruz. Bilginin üretilmesi gerekir, bunun için projeci bir toplum olmamız lazım. Tübitak’a bu anlamda teşekkür ediyoruz. Dünyayla yarışmak için bilgi, bilgiyi satabilecek aşamaya gelmek için proje üretmek, bunun içinde hayal etmek lazım. 

Sanayinin 4.0 çağını biz kaybettiğimiz anda dünyayla yarışma imkanımız yok. Nedir bu; yapay zeka, yani robot teknolojisidir. İnsanların oluşturduğu bir robotun artık her şeyi kendi başına karar verme çağıdır. En çok yoğunlaşmamız gereken konu yapay zeka ve robot teknolojisini hangi alanda çalışırsak çalışalım, o alana kullanabilir miyiz, o alanda onlarla beraber yürüyebilir miyiz düşüncesini projelerini zihnimizde canlandırmalıyız. Bunu özellikle öğrencilerimize, araştırmacılarımıza söylemek istiyorum.

Eğen bunu kaçırırsak, artık bir daha yakalayamayız. Dünyanın güç dengelerinin oluşması için sizlerin belirli bir güce ulaşması lazım. Eğer bu gün ki yarış bilimse, bilimde yarışmalıyız, yapay zeka ise yapay zeka da yarışmamız lazım. Robotların savaşacakları bir döneme doğru gidiyoruz. Bunun için etkin adımlar atarak projeler gerçekleştirmemiz lazım. Öğrencilerimizin öz güveni çok güzel. Geleceğe dönük ümitliyiz. Önümüzdeki süreçte Van bölgesi olarak sadece Türkiye değil, Avrupa, Dünya çapında projeler üretmeliyiz. Bizim hiçbirinden aşağı bir tarafımız yok” şeklinde konuştu.

 

‘Benim imkanım yok felsefesinden uzaklaşmamız lazım”

Dünyada önemli buluşlar yapan, bilime ışık tutan birçok insanın kıt imkanlarla bunu başardığını belirten Battal, “Bilim tarihine baktığımız zaman, bilim tarihinde dünyaya mal olmuş olan çağlardan beri bize süre gelen teorileri, çalışmaları buluşları olan bu bilim insanlarının hayatlarına baktığımız zaman bunların kıt imkanlarla yetişen, kıt imkanlarla buluşlar gerçekleştiren insanlar olduğunu görürüz. Benim imkanım yok felsefesinden uzaklaşmamız lazım. Hayalleriniz ve projeleriniz doğruysa mutlaka başarırsınız.

Hayallerinizi küçümsemeyin. Hayalleriniz gelecekte belki de dünyayı kurtaracak, dünyaya yön verecek hayalledir. Bugün sergilenen, dereceye giren birçok proje kıt imkanlarla yapılan, dezavantajlı bölgelerden elde edilen başarılardır. Bu onun en somut örneğidir. Kendinizi, hayallerinizi küçümsemeyin. Projeleriniz gayet güzel, verdiğiniz emekten dolayı da sizleri ve öğretmenlerinizi kutluyorum” dedi.

 
  Kaynak: editör   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı