Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Kandaşoğlu, belgelerle konuştu

 Tarih: 19-03-2018 07:45:39
Van’da 7 Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde Başkan adayı olan Doğu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, 30.01.2018-13.02.2018 tarihleri arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerince incelenen raporun sonucunu kamuoyu ile paylaştı.

 

Kandaşoğlu, 21.02.2018 tarihinde Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ve odanın Genel Sekreteri Ramazan Temizer hakkında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne, Van Cumhuriyet Baş Savcılığına yaptıkları şikâyet üzerine kendilerine tebliği edilen müfettiş raporu sonrası onlarca üye listesinde usulsüzlük tespit ettiklerini söyledi. 

 

 Bugüne kadar cumhuriyet baş savcılığınca yürütülen soruşturma olmasından dolayı, raporu kamuoyu ile paylaşamadıklarını, soruşturmanın selayatı açısından ve devam eden bir soruşturmanın neticesi sonlanmadan kamuoyu ile paylaşmanın doğru olmayacağına inandıklarını ifade eden Kandaşoğlu , ‘’Ancak, 16.03.2018 tarihinde oda başkanı Necdet Takva basın mensuplarıyla yemekli bir toplantıda yaptığı açıklamada, söz konusu şikayetimizle ilgili müfettiş raporunda herhangi bir usulsüzlük bulunmadığı iddiasında bulundu. İddiasını imzasız ,mühürsüz ve tarihsiz ne olduğu belli olmayan bir belgeye dayanarak açıklamıştır ve suç işlemiştir. Raporda bu kadar usulsüzlük varken, bu kadar haksızlık varken hiçbir yanlış yoktur şeklinde açıklama yapması suçtur. 

Necdet Takva’nın müfettiş raporudur diyerek kamuoyu ile paylaştığı raporun elimizde olan müfettiş raporu ile alakası yoktur ve açıkladığı raporda hiçbir detaya rastlanmamıştır. Bize tebliği edilen rapor neticesinde, listelerde yer alan üyelerin üzerinde çok ciddi usulsüzlükler olduğu görülmektedir. Müfettiş raporunda yer alan birkaç örneği sizlerle paylaşmak isterim. 

Örneğin, itirazlarımızın bir maddesinde seçimlerden altı ay önce üyelerin nace kodları değiştirilemez hükmüne yer verilir’’ maddesine yaptığımız itiraz sonucu yapılan inceleme neticesinde, 131 firmayı örnek vererek şikayette bulunduk. Ancak biz bunu sadece örnek verdik. Bu 131 üyenin 76’sının nace kodlarına göre değil de kendi işleri ile alakasız guruplarda yer aldığı görülmektedir’’dedi.

 

-76 FİRMA BULUNMASI GEREKTİĞİ GURUPTA DEĞİL

Gümrük ve ticaret Bakanlığı Müfettişi Erdinç Kılıç ve Salih Ayhan Kangal imzalı müfettiş raporu doğrultunda, ‘şikayetçiler tarafından iddia konusu yapılan üyelerle ilgili olarak vergi dairesinden alınan kayıtlar üzerinde yapılan incelemelerden, bunlardan 76 üyenin vergi kayıtlarına göre odada olmaları gerektiği değerlendirilen meslek gurubundan farklı bir meslek gurubunda yer aldıkları anlaşılmıştır’ denildi. 

 

-KANUNA AYKIRILIKLAR TESPİT EDİLDİ
Müfettiş raporuna göre, ‘’Aidat borçlarını ödedikleri gerekçesiyle odaca askıdan indirilerek seçmen listelerine dahil edilmesi talebinde bulunan 152 kişiye ilişkin olarak müfettişliğimizce yapılan incelemelerden yalnıza 11’nin  aidat borçlarının tamamını ödediği  geriye kalan  141 üyenin ise çoğunlukla  2015 yılı aidatının 1. taksidini ödediği, bu çerçevede  seçimlere ilişkin listelerin askıda  olduğu dönemde  aidat borçlarının tamamını kapatmadığı halde kısmi ödeme yapmış olan141 üyenin askıdan indirilerek, bu üyelerin seçmen listelerine dahil edilmesi amacıyla oda tarafından İlçe Seçim Kurulu başkanlığına baş vurduğu, ancak, yukarıda yer verdiğimiz üzere 5174 sayılı Kanun’un 10. Maddesi ile oda muaamelet yönetmenliğinin  14. Maddesi düzenlemeleri çerçevesinde, bir üyenin  askıya alınarak meslek gurupları ve seçmen listelerinden  çıkarılabilmesi için  içinde bulunan yıldan  önceki ikinci yıldan itibaren tahakkuk eden  aidat borçlarından  en az bir taksidinin ödenmesi yeterliyken  o üyenin askıdan indirilerek  meslek gurubu ve seçmen listelerine  dahil edilebilmesi için bu defa aidat borçlarının  tamamının ödenmesinin zorunlu olduğu, bu nedenle seçimlere ilişkin listelerin askıda olduğu dönemde aidat borçlarının tamamını kapatmadıkları halde kısmı ödeme yapmış olan 141 üyenin askından indirilerek, bu üyelerin seçmen listelerine dahil edilmesi amacıyla oda tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığına başvurulmasının oda yönetmenliğinin 14. Maddesi düzenlemelerine aykırı olduğu anlaşılmıştır’’denildi.

 

  Kaynak: editör   Editör: vandahaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı